Nowe Centrum Gliwic

10 września w sercu miasta było Was dobrych kilkanaście tysięcy! Począwszy od słonecznej 15.00 do późnego, wyjątkowo ciepłego wieczora, każdej godziny setki osób bawiły się na roztańczonym skwerze Europejskim oraz pełnym atrakcji dla dzieci placu dworcowym, skąd wielu dziesiątkami wjeżdżało na najwyższą kondygnację Biprohutu, by podziwiać z 8. pietra rozległą panoramę Gliwic. W tym samym czasie teren Nowego Centrum Gliwic i Centrum Przesiadkowego przemierzyło ponad 60 grup biorących udział w rodzinnej grze miejskiej, a niemal tysiąc miłośników turystycznych objazdów zwiedziło go meleksami i tłumnie obleganą kolejką. Zwieńczeniem niedzielnych atrakcji były wieczorne koncerty Baranovskiego oraz Feel, które z płyty parkingu nad DTŚ i przylegających ulic obserwowało kilka tysięcy gliwiczan i przyjezdnych gości.

Występy gwiazd vis-à-vis skweru Europejskiego poprzedziło uroczyste otwarcie Nowego Centrum Gliwic z udziałem m.in. przedstawicieli gliwickiego samorządu – prezydenta miasta Adama Neumanna i jego zastępcy Mariusza Śpiewoka, poprzedniego wieloletniego prezydenta Gliwic – obecnie senatora Zygmunta Frankiewicza, Nicolasa Dépreta – prezesa zarządu firmy wykonawczej Eurovia Polska S.A., Karola Bałysa, dyrektora ds. Rozwoju i Strategii Mostostal Zabrze Biprohut S.A. (projektant inwestycji), a także przedstawicieli władz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz radnych miejskich. 

– Za nami kilka lat ciężkiej, ale zdecydowanie owocnej pracy nad koncepcjami, następnie projektowaniem i wykonawstwem Nowego Centrum Gliwic. Zmiany w przestrzeni gliwickiego śródmieścia – funkcjonalne i estetyczne, powiązane z realizacją Centrum Przesiadkowego przy ul. Składowej, objęły ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, fragment ul. Zwycięstwa, plac przed dworcem PKP, ulice Okopową i Na Piasku, plac Piastów, odcinki ul. Jagiellońskiej i Piwnej oraz ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Gen. Leona Berbeckiego (od alei Przyjaźni do ul. Fredry) – przypomniał w trakcie uroczystości prezydent Gliwic Adam Neumann. – Przy tej okazji przearanżowano także skwer Europejski nad Drogową Trasą Średnicową i dostosowano organizację ruchu przy ul. Piwnej i w obrębie placu Piastów do funkcjonowania nowego, dużego centrum biurowo-handlowego, które powstało równolegle na zrewitalizowanym terenie po dawnej hucie Gliwice. W całość tych wszystkich prac zaangażowanych było mnóstwo ludzi – urzędników, projektantów, firm wykonawczych, przedsiębiorstw sieciowych i spółek komunalnych. Zrealizowana została gigantyczna miejska inwestycja, której nie sprzyjał trudny czas szalejącej inflacji, kryzysu energetycznego i drożejących materiałów budowlanych. Niemniej udało się doprowadzić do szczęśliwego finału, a efekt jest bardzo satysfakcjonujący. Gliwiczanie i osoby przyjezdne zyskały w przestrzeni naszego miasta nową jakość – mówił Adam Neumann.

Nadzorujący realizację Nowego Centrum Gliwic wiceprezydent miasta Mariusz Śpiewok zwracał szczególną uwagę na techniczne aspekty całego przedsięwzięcia. 

– Zakończyliśmy dużą przebudowę w centrum miasta, którą realizowaliśmy etapami, przy zachowaniu przejezdności dla autobusów komunikacji publicznej i starając się ograniczać występujące uciążliwości. W toku ponaddwuletnich prac część śródmieścia po południowej stronie dworca całkowicie zmieniła oblicze, szczególnie ulica Piwna, której metamorfoza wizualna i funkcjonalna w porównaniu do stanu poprzedniego jest ogromna. Na każdej z przebudowywanych ulic prace rozpoczynały się od tego, co zazwyczaj niewidoczne, czyli kompleksowej modernizacji infrastruktury podziemnej, w tym kanalizacji deszczowej. Jej znaczenie w dzisiejszych czasach jest niebagatalne, bo pozwoli ona zminimalizować skutki coraz częstszych deszczów nawalnych, a zwłaszcza zapobiec podtopieniom – podkreślał Mariusz Śpiewok.

Głos zabrał także senator Zygmunt Frankiewicz – były wieloletni prezydent Gliwic, w którego kadencji rozpoczęło się projektowanie Nowego Centrum Gliwic.

 Początki tej inwestycji sięgają około 10 lat wstecz. Wtedy zaczęły się przygotowania i wykupy nieruchomości, a następnie bardzo trudny czas projektowania. Finalnie w Gliwicach przebudowana została zarówno południowa, jak i (przy ogromnym wsparciu z funduszy unijnych) północna okolica dworca PKP, wraz z przyległymi ulicami. Efekty są, moim zdaniem, spektakularne, zarówno w sferze estetycznej, jak przede wszystkim funkcjonalnej. Sądzę, że doceniają to również mieszkańcy, bo takich tłumów na otwarcie miejskiej inwestycji nie było od dawna! Na końcową ocenę efektów przyjdzie zapewne jeszcze poczekać, ale myślę, że zmiana wizerunku ulic broni się sama. Składam wielki ukłon w stronę przedstawicieli gliwickiego samorządu – prezydenta miasta Adama Neumanna i prowadzącego tę inwestycję wiceprezydenta Mariusza Śpiewoka, bo poradzili sobie z realizacją tego przedsięwzięcia w bardzo trudnych warunkach, począwszy od pandemii COVID-19, przez kryzys ekonomiczny i uchodźczy spowodowany wybuchem wojny na Ukrainie oraz potężne uderzenie władz centralnych w finanse samorządów, jakim jest odebranie setek milionów złotych z dochodów własnych miasta – skomentował senator Zygmunt Frankiewicz.

Koszt rozbudowy układu drogowego po południowej stronie dworca PKP, sfinansowanej z budżetu Miasta Gliwice przy wsparciu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Funduszu Odporności (blisko 5,4 mln zł) i zrealizowanej w latach 2021–2023 przez Eurovię Polska SA sięgnął – przypomnijmy – niemal 50 mln zł brutto. 

https://gliwice.eu/aktualnosci/inwestycje/wielkie-tlumy-na-otwarcie-nowego-centrum-gliwic