17. posiedzenie Senatu

24–26 lipca 2024 r. odbędzie się 17. posiedzenie Senatu. Zaplanowano na nim rozpatrzenie 6 ustaw, m.in. nowelizacji kodeksu karnego, zmieniającej definicję gwałtu.

Senatorowie rozpatrzą następujące ustawy.

Ustawa o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawy o ochronie baz danych oraz ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (projekt rządowy) wdraża unijne dyrektywy SATCAB II i DSM, dotyczące m.in. możliwości szerszego rozpowszechniania w państwach członkowskich UE programów telewizyjnych i radiowych pochodzących z innych państw członkowskich, a także wprowadzenia nowych form dozwolonego użytku utworów oraz ułatwienia egzekwowania wynagrodzenia przez twórców i wykonawców. Nowela wprowadza nowe formy dozwolonego użytku w prawie autorskim (eksploracja tekstów i danych) i modyfikuje istniejące (możliwość wykorzystania 25% objętości utworu na potrzeby zilustrowania treści w celach dydaktycznych lub związanych z prowadzeniem działalności naukowej; możliwość zwielokrotniania utworów w celu zachowania dziedzictwa kulturowego). Ustawa ustanawia też prawo wydawcy prasowego do wyłącznej eksploatacji online jego publikacji prasowych przez platformy internetowe i zobowiązuje wydawcę do wypłacenia dziennikarzom 50% otrzymanego wynagrodzenia. Przewiduje ponadto zapewnienie godziwego wynagrodzenia twórcom i wykonawcom utworów audiowizualnych, literackich, publicystycznych, naukowych, muzycznych, słowno-muzycznych za ich udostępnianie w internecie. Wydawcy i dziennikarze polskich mediów wystosowali apel do polityków, by zmienili uchwalone w Sejmie niekorzystne dla mediów przepisy prawa autorskiego i praw pokrewnych. Podkreślili, że w trakcie uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym zlekceważono ich postulaty, m.in. oczekiwali wprowadzenia instrumentów mediacji między platformami i wydawcami w razie sporu o tantiemy, rekompensaty za ekspozycję treści w sieci i ochrony przed ich kopiowaniem.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa (projekt rządowy) wyłącza odpowiedzialność karną za użycie przez żołnierzy broni lub środków przymusu bezpośredniego z naruszeniem zasad, jeżeli zostały one zastosowane m.in. w celu odparcia bezpośredniego zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza lub innej osoby, a także przeciwdziałania czynnościom zmierzającym do zamachu. Warunkiem uznania, że takie działanie żołnierza lub funkcjonariusza nie jest przestępstwem, są okoliczności wymagające natychmiastowego działania. Nowe przepisy zapewniają również żołnierzom i funkcjonariuszom szerszą pomoc prawną w razie postępowania związanego z użyciem przez nich broni. Przewidują ponadto możliwość użycia wojska do samodzielnych działań na terytorium kraju w czasie pokoju.

Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (projekt poselski) przewiduje zmianę definicji gwałtu, zgodnie z którą karze pozbawienia wolności od 2 do 15 lat będzie podlegał ten, kto doprowadza inną osobę do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną, podstępem lub w inny sposób mimo braku jej zgody. Takiej samej karze ma podlegać ten, kto doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, wykorzystując brak możliwości rozpoznania przez nią znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem.

Ustawa – Prawo komunikacji elektronicznej (projekt rządowy) implementuje do polskiego prawa m.in. Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej. Nowe przepisy zapewniają m.in. możliwość łatwego przeglądania ofert i wybór najkorzystniejszych oraz ochronę przed nieuczciwymi sprzedawcami, zobowiązują operatorów do prostych i jasnych informacji o warunkach umowy przed jej podpisaniem. Konsumenci otrzymają dostęp do porównywarki, dzięki której sprawdzą oferty usług komunikacji elektronicznej i wybiorą najdogodniejszą. Abonenci pre-paid będą mogli otrzymać zwrot pozostałych na koncie środków z doładowań, gdy wygaśnie ważność konta. Będzie możliwa zdalna identyfikacja abonenta, a dzięki usłudze Advanced Mobile Location (AML) zaś – precyzyjna lokalizacja dzwoniących pod numery alarmowe. Dla wszystkich urządzeń będą wspólne ładowarki, co ma zmniejszyć ilość elektrośmieci. Nowe prawo ureguluje też kwestie m.in. działalności Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), opłat dla przedsiębiorców, budowy szybkiej sieci światłowodowej czy bezprzewodowej, gospodarowania częstotliwościami i ich rezerwacji, pozwoleń radiowych.

Ustawa – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej (projekt rządowy) zawiera przepisy ogólne, zmieniające, uchylające, przejściowe, dostosowujące i końcowe, które zapewnią wejście w życie prawa komunikacji elektronicznej.

Ustawa o ratyfikacji Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Norwegii o zakończeniu obowiązywania Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Norwegii w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji, podpisanej w Warszawie dnia 5 czerwca 1990 r., zawartego dnia 27 czerwca 2023 r. i 18 lipca 2023 r. (projekt rządowy) dotyczy wyrażenia zgody na ratyfikowanie rozwiązania Umowy.

Podczas tego posiedzenia senatorowie zapoznają się ponadto z informacją o działalności Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.

Źródło: https://www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/art,16334,17-posiedzenie-senatu-zapowiedz.html