Standardy Ochrony Małoletnich

Standardy Ochrony Małoletnich
Biuro Senatorskie Senatora RP Zygmunta Frankiewicza
ul. Zwycięstwa 26/1-3;
44-100 Gliwice 

ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI DOROSŁY – DZIECKO I WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI/OPIEKUNAMI PRZEZ PRACOWNIKÓW BIURA 

W trosce o bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne osób małoletnich pracownicy Biura są zobowiązani do realizacji zadań Biura skierowanych do dzieci i młodzieży zgodnie z poniższymi zasadami. 

Kontakty z rodzicami, opiekunami, nauczycielami w sprawach dzieci i młodzieży 

  1. Wszelkie inicjatywy Biura skierowane do dzieci i młodzieży realizujemy z włączeniem ich uprawnionych opiekunów. 
  2. Angażujemy dzieci i młodzież poprzez motywację rodziców, opiekunów i nauczycieli. 
  3. Udzielamy wskazówek, jesteśmy przewodnikiem po systemie wsparcia dla dzieci i młodzieży tylko w zakresie w jakim informacje na ten temat są powszechnie dostępne, urzędowo autoryzowane i można łatwo do nich dotrzeć. 
  4. Problemy zgłaszane do Biura dotyczące dzieci i młodzieży traktujemy z uważnością i zrozumieniem – kierujemy zgłaszające się osoby do instytucji kompetentnych do udzielania pomocy. 
  5. W kontakcie z opiekunami nie kierujemy się stereotypami, nie pouczamy, nie przyjmujemy postawy specjalisty. 
  6. Traktujemy z uważnością relacje pomiędzy dorosłymi a dziećmi. 
  7. W sytuacjach, gdy mamy uzasadnione obawy co do bezpieczeństwa fizycznego lub psychicznego dziecka powiadamiamy właściwe instytucje. 

Współpraca z dziećmi i młodzieżą 

  1. Traktujemy dzieci i młodzież jak każdego człowieka – podmiotowo, z życzliwością i szacunkiem. 
  2. Nawiązujemy kontakty z dziećmi i młodzieżą wyłącznie w celu i zakresie wynikającym z prowadzonych inicjatyw edukacyjnych, tj. konkursy, wystawy, spotkania. 
  3. Nie dopuszczamy do jakichkolwiek zachowań, które mogłyby zostać potraktowane jako agitacja polityczna dzieci lub młodzieży. 
  4. Nie dopuszczamy do jakichkolwiek kontaktów werbalnych lub gestów fizycznych, które mogłyby wzbudzić wątpliwości dziecka lub otoczenia. 
  5. Nie zbieramy danych osobowych, w tym wizerunku dzieci i młodzieży bez zgody rodziców lub opiekunów prawnych, a dane zgromadzone wykorzystujemy wyłącznie w celach i czasie uzgodnionym z rodzicami/opiekunami. 
  6. Dzieci i młodzież, które odwiedzą Biuro w czasie dyżurów stacjonarnych z własnej inicjatywy lub kontaktują się telefonicznie lub mailowo traktujemy z uważnością. W razie obawy o życie lub zdrowie dziecka prosimy o interwencję kompetentne instytucje. 

Wskazówki dla dzieci i młodzieży 

  1. Masz prawo wiedzieć, jak ma na imię i nazwisko pracownik mojego Biura Senatorskiego, który z Tobą ma kontakt. 
  2. Masz prawo do rzetelnej i wyczerpującej informacji w sprawie inicjatyw edukacyjnych, do których Cię zapraszamy. 
  3. Masz prawo zgłosić swoje uwagi i wątpliwości a pracownik Biura ma obowiązek odpowiedzieć na Twoje pytania używając słownictwa zrozumiałego w Twoim wieku. 
  4. Jeżeli poczułeś się psychicznie lub fizycznie skrzywdzony ze względu na zachowanie pracownika Biura zgłoś ten problem osobie dorosłej, której ufasz (np. rodzicowi, opiekunowi, nauczycielowi). Jeżeli nie masz obok takiej osoby zadzwoń na nr telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111. 

Zygmunt Frankiewicz 
Senator RP